Лоши момчета

Второ място за Георги Дончев в Льо Ман

Toyota постигна историческа първа победа за класа на хиперколите в Льо Ман този уикенд, но на пистата имаше и българско участие. Родният пилот Георги Дончев завърши на второ място в състезанието Porsche Sprint Challenge, подгряващо на „24 часа на Льо Ман“. Организатор е Porsche Club Motorsport France, а трасето е легендарната писта „Сарт“, която включва и част от пътната мрежа около Льо Ман.

В състезанието участват бронзови пилоти и различни състезателни Porsche 911 – от 997 Cup от 2013 г. до най-бързото и актуално 991.2 GT3R. Дончев остана втори зад французойката Лилу Уаду-Дуслие, а трети е Стефан Жирардо.

„Състезанието бе изненада за мен и две седмици преди него не знаех, че ще участвам. Разбрах, че се провежда и има бронзови пилоти, след което се организирах. Това е първият официален шампионат във Франция за бронзови пилоти. Не се допускат GT4 коли. В четвъртък бе първа тренировка, на която останах шести и на повече от 4 сек от първите. След това успях да намаля разликата и реално първият от свободната тренировка завърши след мен в състезанието. После влязох в топ 4, в квалификацията имах проблем с трафика, накрая имаше червен флаг. В състезанието имах късмет и след първата обиколка се оказах втори. Направихме 7 обиколки, след което излезе кола за сигурност и след две обиколки спряха състезанието заради катастрофа. По план трябваше да направим 11 обиколки. Но класирането нямаше да се промени, бях назад от първия и много напред от третия. По време на състезанието наложиха наказание преминаване през бокса на победителката заради удар, който причини в първата обиколка, но половин час по-късно го отмениха. Тя както и още един пилот зад мен са силвър или про категория“, коментира за нас Донев.

Това е второ участие за Георги Дончев на легендарната писта след 2020 г., когато кара тук в Porsche Carrera Cup в обединено състезание на едномарковите шампионати на Франция, Бенелюкс и Германия. Тогава отново се качи на подиума и завърши трети. Освен него на пистата са стартирали още само още двама българи: Пламен Кралев – в „24 часа на Льо Ман“ и Мартин Чой в 24-часовото състезание за мотоциклети, което използва конфигурацията на пистата „Бугати“.

Състезанието е известно като едно от най-опасните в света и редовно взима жертви. „Пистата е много неравна, на някои участъци колата се отлепя от асфалта. Има две-три места, които са ключови и там трябва да си минал няколко пъти, за да си бърз и да не изпитваш притеснения. Едно от тях е завоят „Индианаполис“, където от трябва да намалиш от 300 км/ч. Завоите Porsche също са голямо изпитание. Намаляваш от 270 до 170 км/ч, има двоен ляв и минаваш на пет пръста от стената. Месец и половина не се бях качвал в колата и се чувствах странно в първите няколко обиколки в тренировките“, коментира Дончев.