Спорт

Проведе се Воден фест 2020 (ГАЛЕРИЯ)

Българската федерация по моторни спортове проведе Воден фест 2020 на язовир Искър. В състезанието за джетове и бързи лодки, което се осъществява с подкрепата на фондация София европейска столица на спорта, участваха 55 пилоти от България, Гърция и Румъния.  Това бе последното състезание за годината при джетовете и определи балканските шампиони в класовете.

Трасето е тежко и сложно, подобно на конфигурацията на световното първенство в Тайланд, където българския пилот Кристиан Киров, рейс директор на Воден фест 2020, има 4-то място.

Голямата изненада на състезанието бе 12-годишната Мари Петрова, която стартира в класа на жените и се класира на 4-то място. Победител в дамския клас е Ива Найденова от клуб „69 рейсинг“ Ямбол. При децата възхищение предизвика победителя Себастиан Давидеску, на 13 години, който управлява джет с една ръка поради инвалидност в резултат на инцидент.

А баща му Раду Давидеску победи при правите джетове. В кралските класове с джетове между 300 и 500 к.с. най-бързи са GP2 Валентин Захариев, а в GP1 Кристиан Чубано. Атрактивно шоу с джет направи Дани Делиман, който спечели и приз за фристайл.

За пръв път на язовир Искър се проведе състезание за бързи лодки. В състезанието участваха 35 лодки от страната, а в най-атрактивния клас Формула 500, победителят Николай Сурков от Кърджали разви 170 км/ч. Втори се класира Мирослав Минчев, също от Кърджали. Третият в кралския клас е Кирчо Киров от Варна. Отборната титла грабна водомоторен клуб Тутракан, следван от Порт Лом и Йошката Кърджали.